En kunnskapsrik mor belaster familien 23 dollar per hode for julemiddagen deres og insisterer på at matlagingen hennes er «verdt hver krone».
Whitney Ainscough, 32, belaster allerede sin utvidede familie på 12 personer $11 hver for deres vanlige søndagsstek, men øker prisen for den store dagen.
Ved å belaste ytterligere 11 dollar per barn er Whitney satt til å tjene 220 dollar til sammen i år for å dekke prisen for å kjøpe maten – med en ekstra 11 dollar hvis hun er «heldig».
Hun begynte først å legge til en kostnad for matlagingen etter at hun sluttet å jobbe som apotekrådgiver og var på Universal Credit – uten å ha råd til å lage mat til familien så ofte.
Til julefesten sin planlegger hun å kjøpe kalkun, svinekjøtt og storfekjøtt samt festlige tilleggsprodukter som kjeks.
Familien hennes betaler gjerne avgiften for middagen, og ser på prisen som «rettferdig» ifølge Whitney.
Whitney, en påvirker på sosiale medier fra Rotherham, South Yorkshire, sa: «Jeg skal være ærlig at det begynte da jeg sluttet å jobbe der jeg pleide å jobbe og gikk på Universal Credit og alle elsket middagene mine.
«Men jeg hadde ikke råd til å lage middag lenger.
«Jeg gjorde det på en måte derfra, og det har fungert.
«Jeg trodde bokstavelig talt bare at de bruker gassen min, elektrisk og ser på TV og sånt i tillegg til å spise middag.
«Jeg trodde $11 hver var et fint enkelt tall.
«Jeg tror de [Whitney’s family] tenkte «for et røverkjøp».
«Jeg tror de så det som rettferdig.
«Til jul dobler jeg det til $23 – til jul lager du mye mer.
«Det hele vil ligge midt på tabellen slik at de kan få det de vil ha.
«Det er dobbelt så mye mat, og normalt ville jeg kjøpt vanlige griser i tepper, men det blir mer luksuriøse og dyre ting».
Whitney lager ofte søndagslunsj for familien sin, med yngre medlemmer som vasker opp etterpå for å «tjene chip-ins».
Hun sa: «Det er en fantastisk søndagslunsj.
«Det er verdt hver krone, det er derfor de kommer tilbake.
«Vanligvis er det stekte poteter, potetmos, griser i tepper, kylling eller storfekjøtt, svinekjøtt, yorkshirepuddinger, luftstekte spirer, honningglaserte gulrøtter og pastinakk, erter og brokkoli.»
Whitney arrangerer jul i år for 12 personer – og sier at det koster henne 220 dollar å mate alle.
Dette er andre året hun lader til jul, etter å ha vært vertskap i 2023.
Hun har bestemt seg for å belaste $23 per voksen og $11 per barn for å hjelpe til med å dekke kostnadene – noe hun sier at familien hennes gjerne gjør, da «det er bedre enn å lage mat hjemme på egenhånd».
Whitney sa: «Det er bare alle som er med – jeg lager mat og alle foretrekker matlagingen min.
«Alle ser på det som en seier.»
Etter å ha delt planene hennes om å ta betalt for julemiddagen på sosiale medier, har kommentatorer på nettet hatt «blandete» reaksjoner.
Hun sa: «Mange folk liker «jeg ville ikke ta betalt for familien min», eller «vi tar det på skift», men alle liker matlagingen min, det er derfor jeg gjør det.
«Jeg kjøper egentlig alt til julemiddagen, men jeg tar med alt ned til mammas hus og lager det fordi hun har et større hus.
«Jeg vet ikke om jeg får kalkun i stedet og sannsynligvis mer kjøtt samt svine- og storfekjøtt, slike ting.
«Jeg får luksuskjeks og hva annet.»














